Pár vět o mně

Jmenuji se Václav Lysák, pocházím z malého pomalu pohraničního města » Brumov-Bylnice «.

Z nějž pochází i nejstarší průmyslový podnik na Valašsku a druhý nejstarší pivovar na Moravě – pivovar Brumov.

Je mi 23 let a bydlím v městské části Bylnice.

O pivovar se zajímám asi od roku 2009, kdy jsem začal pomalu o pivovaru shromažďovat všechny dostupné informace a sběratelský materiál.

Za celou svou historii pivovar překonal mnohé, byl zpustošen Bočkajovci, překonal světové války, ustál i navrhované zrušení, kdy z něj měla být jen sodovkárna až do dnešních dnů.

Ale až mocná ruka kapitalismu mu zasadila nůž do zad.

I když jak já říkám: ,,Není to o režimu, ale o lidech″.

Bohužel se tady po roce 1989 začalo objevovat velké množství lidí, které zaslepily zejména peníze, nikoli zájem pivovar udržet. A tak po 428 letech v roce 2001 vychládla varna, vyschly tanky ve sklepení a pivovar osiřel.

Za celou dobu se zde vystřídali 3 vlastníci, poslední nájemce Salma – CZ s.r.o. , která se však ze všech sil snažila pivovar udržet a téměř se jí to podařilo. (Proč v té době vlastník nebyl spokojen s hospodářským výsledkem a kdo vůbec byl ten vlastník, který pronajímal v roce 2000 – 2001  pivovar společnosti Salma – CZ s.r.o. ???)

 

V současné době mám k pivovaru velmi silný citový vztah a jsem rád za každý nový přírůstek v podobě etikety, tácku, lahve…

Usilovně se snažím také o jeho záchranu, i když zatím bez valného výsledku :(.

Je však velmi důležité, aby pivovar nebyl zapomenut! Aby i budoucí generace poznala, co před ní jejich i naši předci vybudovali a dýchlo tak na ně kouzlo historie/nostalgie.

 

Nepřestávám věřit, že se jednou pod brumovským hradem bude znovu linout vůně vařeného moku.

 

A to nepůjde bez pivovarského: ,,Dej bůh štěstí“.

 

Příjemně strávený čas přeje

 

Václav Lysák – autor webové prezentace